Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V archeoparku si lidé vyzkoušeli výrobu papíru z kopřiv

Celý MS kraj |  | Kulturní okénko

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi si mohli vyzkoušet, jak se kdysi vyráběl papír. Tentokrát si ho za pomocí lektora vyráběli z kopřivy dvoudomé.

Jaromír Valica, lektor, Muzeum Těšínska: “Ten papír se dá vyrábět z nejrůznějších materiálů. I historicky, když se budeme bavit o tom ručně ručně vyráběném, tak to byla ať už bavlna, len, konopí nebo lýko například stromu. Papír, který my si tady dneska právě z té kopřivy vyrábíme, je sice tou úplně nejzákladnější metodou, ale ty vlastnosti budou dostatečné na to, aby se na něj dalo pohodlně psát, případně si z něho můžou něco poskládat a tak podobně.”
Barbora Palowská, účastnice akce: “Já jsem tady přišla do archeoparku s maminkou a my jsme se přišly podívat, jak se vyrábí papír. Papír se třeba vyrábí z kopřivy nebo jiných rostlin.”
Jaromír Valica, lektor, Muzeum Těšínska: “Pracujeme s jarními kopřivami, které nám teď nedávno dorostly tak akorát do rozměru, kdy už je můžeme zpracovávat. Takže prvním krokem je tedy sběr, odstranění lístků, samozřejmě v rukavicích, protože každý ví, že kopřiva na sobě nese pálivé chloupky, které hodně znepříjemňují práci. Potom je důležité kopřivu oloupat, sundat z ní lýko, které se nachází na povrchu stonku. To lýko se potom musí nakrátit, vyvařuje se v roztoku například s prací sodou, abychom ta vlákna rozmělnili. Následně se rozmixují, smíchají se s vodou, vytvoří se takzvaná papírenská kaše, kterou potom budeme nabírat na síto a vlastně potom po usušení nám vznikne tedy papír spojený ze všech těch vláken, které jsme si připravili.”
Tomáš Chorzempa, účastník akce: “Přijeli jsme z Karviné, podívat se na workshop výroby papíru, Je to vlastně i důležitá složka historická, protože je to asi jeden z nejdůležitějších nástrojů, jak uchovávat informace, které přežije století a někdy možná i tisíciletí. Využili jsme i toho, že máme roční rodinné předplatné na vstupy na akce do všech areálů Muzea Těšínska.”

Další workshop se bude konat za měsíc a lidé si v něm budou moci vyzkoušet barvení pomocí přírodních barviv.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé se v archeoparku vydali se Slovany na jantarovou stezku

21. května 2023 15:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Za krásného počasí se v akropoli Archeoparku v Chotěbuzi konal každoroční dvoudenní program Na jantarové stezce. Návštěvníci mohli v dobovém prostředí vidět praktické ukázky někdejšího života našich předků.

V chotěbuzském archeoparku se lidem předvedli bojovníci římských legií

21. srpna 2023 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Den plný zajímavých ukázek ze života lidí v 1. století našeho letopočtu mohli zažít návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi. Prostor v tamní akropoli tentokrát obsadili Římané.

V archeoparku si lidé vyzkoušeli dávnou techniku tkaní s karetkami

12. března 2024 7:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Kulturní okénko

Muzeum Těšínska nabízí lidem možnost vyzkoušet si některá dávná řemesla. V průběhu roku jich bude 10, přičemž teď v březnu to bylo karetkování.


Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

Dnes 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

Dnes 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

Dnes 13:38, vydáno dnes 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

Dnes 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”, získal místnosti pro speciální terapie

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest. Jeho součástí byl i Den s Technotrasou

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Crossfitové závody v DOV prověřili celkovou zdatnost sportovců

Dnes 9:07 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě patřila klasickým crossfitovým závodům. Ve venkovní tělocvičnu se proměnil prostor u Bolt toweru, kde si změřilo síly i kondičku na 140 soutěžících.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

O soutěž Marlenka Cup v Opavě byl obrovský zájem

Včera 17:54 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Soutěž pro mladé cukráře Marlenka Cup v Opavě už má svou historii a prestiž. Je o ní velký zájem i z toho důvodu, že je pro žáky cukrářského oboru velmi motivující předvést veřejnosti své umění.

Studenti Wichterlova gymnázia hráli francouzské divadlo

Včera 17:48 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Studenti Wichterlova gymnázia v Ostravě – Porubě se v rámci Erasmu plus zapojili do velmi zajímavého projektu. Společně se svými francouzskými kamarády nastudovali divadelní představení ve francouzštině a odehráli ho v DK Poklad. Mezi diváky jsme byli i my.

Střední škola profesora Matějčka vzdělává zdravé i handicapované děti

Včera 17:40 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Za šedesát let života prošla SŠ profesora Zdeňka Matějčka v Ostravě – Porubě velkou proměnou. Z výhradně hornického učiliště se vyvinula v moderní multioborovou školu.

V archeoparku si lidé vyzkoušeli výrobu papíru z kopřiv
Vydáno 3. května 2024 11:53, Celý MS kraj, Libor Běčák
Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi si mohli vyzkoušet, jak se kdysi vyráběl papír. Tentokrát si ho za pomocí lektora vyráběli z kopřivy dvoudomé.

Jaromír Valica, lektor, Muzeum Těšínska: “Ten papír se dá vyrábět z nejrůznějších materiálů. I historicky, když se budeme bavit o tom ručně ručně vyráběném, tak to byla ať už bavlna, len, konopí nebo lýko například stromu. Papír, který my si tady dneska právě z té kopřivy vyrábíme, je sice tou úplně nejzákladnější metodou, ale ty vlastnosti budou dostatečné na to, aby se na něj dalo pohodlně psát, případně si z něho můžou něco poskládat a tak podobně.”
Barbora Palowská, účastnice akce: “Já jsem tady přišla do archeoparku s maminkou a my jsme se přišly podívat, jak se vyrábí papír. Papír se třeba vyrábí z kopřivy nebo jiných rostlin.”
Jaromír Valica, lektor, Muzeum Těšínska: “Pracujeme s jarními kopřivami, které nám teď nedávno dorostly tak akorát do rozměru, kdy už je můžeme zpracovávat. Takže prvním krokem je tedy sběr, odstranění lístků, samozřejmě v rukavicích, protože každý ví, že kopřiva na sobě nese pálivé chloupky, které hodně znepříjemňují práci. Potom je důležité kopřivu oloupat, sundat z ní lýko, které se nachází na povrchu stonku. To lýko se potom musí nakrátit, vyvařuje se v roztoku například s prací sodou, abychom ta vlákna rozmělnili. Následně se rozmixují, smíchají se s vodou, vytvoří se takzvaná papírenská kaše, kterou potom budeme nabírat na síto a vlastně potom po usušení nám vznikne tedy papír spojený ze všech těch vláken, které jsme si připravili.”
Tomáš Chorzempa, účastník akce: “Přijeli jsme z Karviné, podívat se na workshop výroby papíru, Je to vlastně i důležitá složka historická, protože je to asi jeden z nejdůležitějších nástrojů, jak uchovávat informace, které přežije století a někdy možná i tisíciletí. Využili jsme i toho, že máme roční rodinné předplatné na vstupy na akce do všech areálů Muzea Těšínska.”

Další workshop se bude konat za měsíc a lidé si v něm budou moci vyzkoušet barvení pomocí přírodních barviv.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042884/v-archeoparku-si-lide-vyzkouseli-vyrobu-papiru-z-kopriv