Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Nemocnice Karviná-Ráj zmodernizovala na pracovišti v Orlové gynekologickou ambulanci.
  • Akademie zdravého sportu školila v Ostravě trenéry a kouče, jak trénovat děti a mládež.
  • Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice - Správná životospráva předchází nemocem

Hezký den, vítejte u Magazínu TV Medicína. Dnes se společně podíváme do Orlové do zrekonstruované gynekologické ambulance. Poté zavítáme do simulačního centra Lékařské fakulty Ostravské Univerzity na Akademii zdravého sportu. A závěr bude patřit vyvážené stravě, o které nám poví více nutriční poradkyně z Bílovecké nemocnice. Tak se dívejte až do konce.

Nemocnice Karviná-Ráj zmodernizovala na pracovišti v Orlové gynekologickou ambulanci.

Nemocnice Karviná-Ráj zmodernizovala na pracovišti v Orlové gynekologickou ambulanci. Funguje čtyřikrát týdně a stále přibírá nové pacientky.

Gynekologická ambulance v Orlové prošla výraznou rekonstrukcí na sklonku minulého roku. Zajišťuje péči o všechny pacientky z Orlové a okolí, poskytuje preventivní gynekologickou péči a péči o těhotné ženy až do jejich porodu.

Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Ta ambulance prošla rozsáhlou moderní rekonstrukcí, která je velmi příjemná a zajišťuje intimní prostředí pro všechny ženy, které se rozhodnou k nám přijít. Nabíráme tak nové pacientky."

Moderní zázemí vítají nejen pacientky, ale i zdravotnický personál.

Lenka Martínková, všeobecná sestra: "Jsem velmi ráda, že je to tady krásné, moderní a velmi dobře se mi tady pracuje a myslím si, že pacientky, které navštíví naši ambulanci budou velmi spokojené."

Péči tady zajišťují lékaři gynekologicko-porodnického oddělení z Karviné.

Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Teď momentálně fungujeme v režimu tak, že poskytujeme čtyři ambulantní dny, které chceme určitě udržet, od dubna budou ambulovat stabilně dvě paní doktorky, které se tady budou střídat. "

Nové pacientky se mohou objednat na níže uvedeném telefonním čísle. 596 583537

Akademie zdravého sportu školila v Ostravě trenéry a kouče, jak trénovat děti a mládež.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity zavedla Akademii zdravého sportu. Po loňském úspěchu se vedení fakulty rozhodlo uspořádat další dva cykly. Jeden z nich se uskutečnil v univerzitní cvičné nemocnici a měl vzdělat trenéry.

Na březnový cyklus Akademie zdravého sportu se přihlásilo celkem 45 účastníků, pracujících v oblasti sportu. V simulačním centru se rozdělili do tří skupin a postupně obešli tři stanoviště, zaměřené na teorii i praxi.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: „Lékařská fakulta Ostravské univerzity vymyslela koncept Akademie zdravého sportu, s cílem naučit trenéry a další zástupce sportovních klubů, jak správně po zdravotní stránce trénovat mladé lidi a děti.“

V teoretické části se účastníci seznámili s prezentací ortopeda Jiřího Stoška, se kterým následně měli možnost vést diskuzi.

Jiří Stošek, primář, Nemocnice Karviná-Ráj: „Týkala se včasné diagnostiky a terapie poranění pohybového aparátu očima sportovního lékaře. Já jsem to pojal jako o systémech, které jsou při sportu nejčastěji poraněné a o konkrétních sportech.“

Hlavní částí praktických cvičení byla práce s fyzioterapeuty, kteří poukázali na chyby, často prováděné při strečinku.

Barbora Machová, fyzioterapeut: „Našim cílem je hlavně ukázat jim nějaké základní prvky kompenzačního cvičení, kde se snažíme o to, aby nedocházelo k poruchám pohybového aparátu, hlavně jim předejít.“

V neposlední řadě si účastníci Akademie vyzkoušeli taky resuscitaci a další postupy u osoby v bezvědomí.

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice - Správná životospráva předchází nemocem

Jana Lipowská, TV Polar: Téměř každý z nás dbá o své zdraví a k tomu neodmyslitelně patří také kvalitní vyvážená strava. Já dnes proto ve studiu vítám odborníci na výživu, nutriční poradkyni z nemocnice v Bílovci paní Nikolu Peichlovou. Dobrý den.

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Dobrý den.

Jana Lipowská, TV Polar: Paní Peichlová, pro koho je poradna v nemocnici určena?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Nutriční poradna v Bílovecké nemocnici je určená lidem různého věku. Ale především lidem, kteří mají takové onemocnění, kde ta výživa hraje důležitou roli a ovlivňuje i významným způsobem ten léčebný proces toho onemocnění. A tomu se vlastně říká léčebná výživa, neboli dietoterapie a dietoterapie je nezbytná u onemocnění, jako je obezita, cukrovka prvního a druhého typu, podvýživa, záněty střev, onemocnění žlučníku, slinivky břišní, jater, žaludku nebo když někoho trápí potravinové alergie, autoimunitní onemocnění, jako je celiakie. To je vlastně taková už nutnost celoživotně dodržovat bezlepkovou dietu. Neopomněla bych potom skupinu ještě těhotných žen, kojících maminek a dětí.

Jana Lipowská, TV Polar: A kontaktují vás třeba i takhle maminky nebo i jiní klienti sami? Nebo spíše chodí na doporučení od lékaře, že on je pošle už s konkrétním nějakým problémem, že by bylo dobré zredukovat nějak váhu kvůli zdravotním potížím?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Maminky a děti chodí málo do nutriční poradny, skoro vůbec. Občas se tam vyskytne nějaké to dítko. Kdy vědí, že má nadváhu, že má obezitu, tak potřebují poradit. Protože se třeba chtějí vyhnout nějakým těm lázním, kdy se děti posílají na tu redukci tam. Tak to chtějí zkusit ještě jiným způsobem v komunikaci s tím nutričním terapeutem. Ale jinak do nutriční poradny vás spíše odesílá ošetřující lékař. Nejčastější typ pacientů v nutriční poradně jsou obézní pacienti, neboli pacienti s nadváhou, kteří ale mají i další onemocnění, a to nejčastěji bývá cukrovka druhého typu, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a tomu se souhrnně říká metabolický syndrom. A ten bývá už i komplikací pro srdečně cévní onemocnění toho pacienta. Terapie u obezity je nezbytná a nejlépe i v kombinaci s psychoterapií, s fyzickou aktivitou, s farmakoterapií a možná i v neposlední řadě u někoho je nutná i ta chirurgická léčba. Řešení takové té vyšší obezity je na delší čas. Ono je to vlastně o tom i naučit se správně jíst. Spíš než hnedka tu hmotnost redukovat, je potřeba změnit to trošku v té hlavě.

Jana Lipowská, TV Polar: No a přicházejí právě pacienti, většinou až mají zdravotní problémy? Nebo jsou i takoví, kteří právě ví, že chtějí prostě dodržovat nějaký zdravotní styl, chtějí, aby do budoucna byli zdraví, tak se snaží předcházet i třeba nemocem.

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Většinou chodí pacienti už, kteří jsou nemocní, a potřebují poradit. Někdy to bývá taková i už ne poslední možnost pro ně, ale zkoušeli hodně věcí a nějak to nefungovalo. Nutriční poradna se v dnešní době a nebo i to jídlo se v dnešní době více propaguje, řeší. Takže si myslím, že už to mají v sobě spojené, tak to chtějí vyzkoušet.

Jana Lipowská, TV Polar: A co obecně teda ve stravování by bylo dobré dodržovat, abychom u vás neskončili ve vaší péči?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Tak když trošku odbočím nazpátek, tak si myslím, že takovéto správné vedení k té správné výživě by mělo začínat už v dětství. Kdy vlastně nám jde maminka s tatínkem tím příkladem. I ta rodina, že máme k tomu jídlu takový jiný vztah, více se staráme o to, co jíme. A obecně, co bych fakt mohla doporučit, a tím asi nic nezkazíme, je, že budeme jíst skutečné potraviny. A skutečné potraviny znamená, minimálně upravené průmyslově ve svém podstatném základě. Stačí jíst přiměřeně, pravidelně a pestře.

Jana Lipowská, TV Polar: Přiměřeně je asi pro každý typ člověka trošku asi něco jiného, že? Nebo se doporučuje obecně nějak, já nevím, 5x denně menší porce?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Právě ta pravidelnost nemusí být 5x nebo 6x, stačí jíst 3x denně 2x denně. Podle toho, jak to každému vyhovuje. Ale spíš se to týká hlavně té skladby toho jídla, že by měla obsahovat hlavně výživné látky a ne ty prázdné kalorie, které nám do těla nic nedají. Pouze nám jenom můžou zvednout cukr nebo zaženou momentální chutě, momentální hlad, ale není to nic, co by mělo vyživovat naše tělo, co by nám něco dalo.

Jana Lipowská, TV Polar: Poradna v nemocnici funguje 2 dny v týdnu. A jaká je vaše další úloha v nemocnici?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Ano, poradna skutečně funguje v nemocnici 2 dny v týdnu, úterky a čtvrtky a zbytek toho týdne sestavuji jídelníček pro zaměstnance v nemocnici a pro pacienty. Pro pacienty se to ještě musí dál normovat, odvozovat od diet, které tam máme. A taky chodím na edukace k pacientům na lůžkové oddělení, kdy si mě pan doktor zavolá, že potřebuje edukovat pacienta. Například o diabetické dietě, když je nově zjištěný diabetik a nemá vůbec zkušenosti s tím, co má jíst. Takže před odchodem domů než pacient jde, tak se za ním zastavím a máme na sebe tak půlhodinky, hodinku čas na oddělení, spolu si popovídáme. Ale vždycky ho raději odkážu i k nám do nutriční poradny. A celkově ti pacienti si to právě chválí. To, že můžou být sice v nemocnici, ale je to pro ně taková ta nutriční poradna, je jiná. Jsou tam takoví uvolněnější, můžeme si povídat a mají to rádi.

Jana Lipowská, TV Polar: Já vám děkuji. Ať se vám daří, ať máte co nejvíce spokojených pacientů.

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV Polar: A vám, milí diváci, přeji pevné zdraví také díky vyvážené stravě. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
27. března 2024, 17:44

Hezký den, vítejte u Magazínu TV Medicína. Dnes se společně podíváme do Orlové do zrekonstruované gynekologické ambulance. Poté zavítáme do simulačního centra Lékařské fakulty Ostravské Univerzity na Akademii zdravého sportu. A závěr bude patřit vyvážené stravě, o které nám poví více nutriční poradkyně z Bílovecké nemocnice. Tak se dívejte až do konce.

Nemocnice Karviná-Ráj zmodernizovala na pracovišti v Orlové gynekologickou ambulanci.

Nemocnice Karviná-Ráj zmodernizovala na pracovišti v Orlové gynekologickou ambulanci. Funguje čtyřikrát týdně a stále přibírá nové pacientky.

Gynekologická ambulance v Orlové prošla výraznou rekonstrukcí na sklonku minulého roku. Zajišťuje péči o všechny pacientky z Orlové a okolí, poskytuje preventivní gynekologickou péči a péči o těhotné ženy až do jejich porodu.

Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Ta ambulance prošla rozsáhlou moderní rekonstrukcí, která je velmi příjemná a zajišťuje intimní prostředí pro všechny ženy, které se rozhodnou k nám přijít. Nabíráme tak nové pacientky."

Moderní zázemí vítají nejen pacientky, ale i zdravotnický personál.

Lenka Martínková, všeobecná sestra: "Jsem velmi ráda, že je to tady krásné, moderní a velmi dobře se mi tady pracuje a myslím si, že pacientky, které navštíví naši ambulanci budou velmi spokojené."

Péči tady zajišťují lékaři gynekologicko-porodnického oddělení z Karviné.

Jana Pikońová, primářka Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karviná-Ráj: "Teď momentálně fungujeme v režimu tak, že poskytujeme čtyři ambulantní dny, které chceme určitě udržet, od dubna budou ambulovat stabilně dvě paní doktorky, které se tady budou střídat. "

Nové pacientky se mohou objednat na níže uvedeném telefonním čísle. 596 583537

Akademie zdravého sportu školila v Ostravě trenéry a kouče, jak trénovat děti a mládež.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity zavedla Akademii zdravého sportu. Po loňském úspěchu se vedení fakulty rozhodlo uspořádat další dva cykly. Jeden z nich se uskutečnil v univerzitní cvičné nemocnici a měl vzdělat trenéry.

Na březnový cyklus Akademie zdravého sportu se přihlásilo celkem 45 účastníků, pracujících v oblasti sportu. V simulačním centru se rozdělili do tří skupin a postupně obešli tři stanoviště, zaměřené na teorii i praxi.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: „Lékařská fakulta Ostravské univerzity vymyslela koncept Akademie zdravého sportu, s cílem naučit trenéry a další zástupce sportovních klubů, jak správně po zdravotní stránce trénovat mladé lidi a děti.“

V teoretické části se účastníci seznámili s prezentací ortopeda Jiřího Stoška, se kterým následně měli možnost vést diskuzi.

Jiří Stošek, primář, Nemocnice Karviná-Ráj: „Týkala se včasné diagnostiky a terapie poranění pohybového aparátu očima sportovního lékaře. Já jsem to pojal jako o systémech, které jsou při sportu nejčastěji poraněné a o konkrétních sportech.“

Hlavní částí praktických cvičení byla práce s fyzioterapeuty, kteří poukázali na chyby, často prováděné při strečinku.

Barbora Machová, fyzioterapeut: „Našim cílem je hlavně ukázat jim nějaké základní prvky kompenzačního cvičení, kde se snažíme o to, aby nedocházelo k poruchám pohybového aparátu, hlavně jim předejít.“

V neposlední řadě si účastníci Akademie vyzkoušeli taky resuscitaci a další postupy u osoby v bezvědomí.

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice - Správná životospráva předchází nemocem

Jana Lipowská, TV Polar: Téměř každý z nás dbá o své zdraví a k tomu neodmyslitelně patří také kvalitní vyvážená strava. Já dnes proto ve studiu vítám odborníci na výživu, nutriční poradkyni z nemocnice v Bílovci paní Nikolu Peichlovou. Dobrý den.

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Dobrý den.

Jana Lipowská, TV Polar: Paní Peichlová, pro koho je poradna v nemocnici určena?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Nutriční poradna v Bílovecké nemocnici je určená lidem různého věku. Ale především lidem, kteří mají takové onemocnění, kde ta výživa hraje důležitou roli a ovlivňuje i významným způsobem ten léčebný proces toho onemocnění. A tomu se vlastně říká léčebná výživa, neboli dietoterapie a dietoterapie je nezbytná u onemocnění, jako je obezita, cukrovka prvního a druhého typu, podvýživa, záněty střev, onemocnění žlučníku, slinivky břišní, jater, žaludku nebo když někoho trápí potravinové alergie, autoimunitní onemocnění, jako je celiakie. To je vlastně taková už nutnost celoživotně dodržovat bezlepkovou dietu. Neopomněla bych potom skupinu ještě těhotných žen, kojících maminek a dětí.

Jana Lipowská, TV Polar: A kontaktují vás třeba i takhle maminky nebo i jiní klienti sami? Nebo spíše chodí na doporučení od lékaře, že on je pošle už s konkrétním nějakým problémem, že by bylo dobré zredukovat nějak váhu kvůli zdravotním potížím?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Maminky a děti chodí málo do nutriční poradny, skoro vůbec. Občas se tam vyskytne nějaké to dítko. Kdy vědí, že má nadváhu, že má obezitu, tak potřebují poradit. Protože se třeba chtějí vyhnout nějakým těm lázním, kdy se děti posílají na tu redukci tam. Tak to chtějí zkusit ještě jiným způsobem v komunikaci s tím nutričním terapeutem. Ale jinak do nutriční poradny vás spíše odesílá ošetřující lékař. Nejčastější typ pacientů v nutriční poradně jsou obézní pacienti, neboli pacienti s nadváhou, kteří ale mají i další onemocnění, a to nejčastěji bývá cukrovka druhého typu, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a tomu se souhrnně říká metabolický syndrom. A ten bývá už i komplikací pro srdečně cévní onemocnění toho pacienta. Terapie u obezity je nezbytná a nejlépe i v kombinaci s psychoterapií, s fyzickou aktivitou, s farmakoterapií a možná i v neposlední řadě u někoho je nutná i ta chirurgická léčba. Řešení takové té vyšší obezity je na delší čas. Ono je to vlastně o tom i naučit se správně jíst. Spíš než hnedka tu hmotnost redukovat, je potřeba změnit to trošku v té hlavě.

Jana Lipowská, TV Polar: No a přicházejí právě pacienti, většinou až mají zdravotní problémy? Nebo jsou i takoví, kteří právě ví, že chtějí prostě dodržovat nějaký zdravotní styl, chtějí, aby do budoucna byli zdraví, tak se snaží předcházet i třeba nemocem.

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Většinou chodí pacienti už, kteří jsou nemocní, a potřebují poradit. Někdy to bývá taková i už ne poslední možnost pro ně, ale zkoušeli hodně věcí a nějak to nefungovalo. Nutriční poradna se v dnešní době a nebo i to jídlo se v dnešní době více propaguje, řeší. Takže si myslím, že už to mají v sobě spojené, tak to chtějí vyzkoušet.

Jana Lipowská, TV Polar: A co obecně teda ve stravování by bylo dobré dodržovat, abychom u vás neskončili ve vaší péči?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Tak když trošku odbočím nazpátek, tak si myslím, že takovéto správné vedení k té správné výživě by mělo začínat už v dětství. Kdy vlastně nám jde maminka s tatínkem tím příkladem. I ta rodina, že máme k tomu jídlu takový jiný vztah, více se staráme o to, co jíme. A obecně, co bych fakt mohla doporučit, a tím asi nic nezkazíme, je, že budeme jíst skutečné potraviny. A skutečné potraviny znamená, minimálně upravené průmyslově ve svém podstatném základě. Stačí jíst přiměřeně, pravidelně a pestře.

Jana Lipowská, TV Polar: Přiměřeně je asi pro každý typ člověka trošku asi něco jiného, že? Nebo se doporučuje obecně nějak, já nevím, 5x denně menší porce?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Právě ta pravidelnost nemusí být 5x nebo 6x, stačí jíst 3x denně 2x denně. Podle toho, jak to každému vyhovuje. Ale spíš se to týká hlavně té skladby toho jídla, že by měla obsahovat hlavně výživné látky a ne ty prázdné kalorie, které nám do těla nic nedají. Pouze nám jenom můžou zvednout cukr nebo zaženou momentální chutě, momentální hlad, ale není to nic, co by mělo vyživovat naše tělo, co by nám něco dalo.

Jana Lipowská, TV Polar: Poradna v nemocnici funguje 2 dny v týdnu. A jaká je vaše další úloha v nemocnici?

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Ano, poradna skutečně funguje v nemocnici 2 dny v týdnu, úterky a čtvrtky a zbytek toho týdne sestavuji jídelníček pro zaměstnance v nemocnici a pro pacienty. Pro pacienty se to ještě musí dál normovat, odvozovat od diet, které tam máme. A taky chodím na edukace k pacientům na lůžkové oddělení, kdy si mě pan doktor zavolá, že potřebuje edukovat pacienta. Například o diabetické dietě, když je nově zjištěný diabetik a nemá vůbec zkušenosti s tím, co má jíst. Takže před odchodem domů než pacient jde, tak se za ním zastavím a máme na sebe tak půlhodinky, hodinku čas na oddělení, spolu si popovídáme. Ale vždycky ho raději odkážu i k nám do nutriční poradny. A celkově ti pacienti si to právě chválí. To, že můžou být sice v nemocnici, ale je to pro ně taková ta nutriční poradna, je jiná. Jsou tam takoví uvolněnější, můžeme si povídat a mají to rádi.

Jana Lipowská, TV Polar: Já vám děkuji. Ať se vám daří, ať máte co nejvíce spokojených pacientů.

Nikola Peichlová, nutriční poradkyně, Bílovecká nemocnice: Děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV Polar: A vám, milí diváci, přeji pevné zdraví také díky vyvážené stravě. Mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-27-03-2024-17-44